Galeria
Kontakt
Address:
121 King Street, Melbourne Victoria 3000
Phone:
+1 (800) 456 37 96 - Office

Ślub jednostronny

Miłość pomiędzy dwoma osobami, wyznającymi różne religie, nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. I nie dotyczy wyłącznie związków pomiędzy katolikami i wyznawcami islamu. Małżeństwa katolicko-ewangelickie, a także katolicko-ateistyczne są w Polsce jednymi z najczęstszych, zaraz po ślubach katolickich.

Spis treści

  1. Czy można wziąć ślub z wyznawcą innej wiary?
  2. Przysięga małżeńska a ślub jednostronny
  3. Jakie są wymogi dla ślubu jednostronnego?
  4. Ślub jednostronny – dla kogo jest?
  5. Ślub jednostronny z rozwodnikiem

 

Ślub jednostronny - szansa na ślub kościelny

 

 

Czy można wziąć ślub z wyznawcą innej wiary?

Oczywiście że tak. Miłość nie wybiera. Miłość ślepa jest. Kiedy zaczynamy się z kimś spotykać, raczej rzadko uzależniamy to od tego, jakiej wiary jest druga osoba. Ewentualną wiedzę na temat tych różnic zwykle zdobywamy później, kiedy nasze uczucie jest już płomienne. Jeśli miłość jest mocna, nie powinno to w niczym przeszkadzać. Wszak z drugą osobą jesteśmy nie z uwagi na wiarę, ale to jakim jest człowiekiem. Kościół katolicki rozumie to i dopuszcza tzw. ślub jednostronny.

 

 

Coraz więcej osób decyduje się na ślub jednostronny

Przysięga małżeńska a ślub jednostronny

Czym jest ślub? Jest to przede wszystkim przysięga małżeńska składana przed Bogiem i świadkami. Dlaczego zatem nie można by takiej samej przysięgi złożyć wtedy, kiedy nasz przyszły małżonek lub małżonka ma być innej wiary? Nic nie stoi na przeszkodzie, pod warunkiem że zostanie spełnionych kilka podstawowych wymogów.

Jakie są wymogi dla ślubu jednostronnego?

 

 

Przekonaj się jakie warunki należy spełnić, aby móc wziąć ślub jednostronny

  • Tylko jeden kapłan – ślub jednostronny może być udzielony tylko przez kapłana jednego wyzwania. Nie może być udzielony przez np. księdza katolickiego oraz innej religii.
  • Tylko w jednym kościele – również wyłącznie w jednej świątyni może się odbyć ślub jednostronny, czyli niedopuszczalne jest przeprowadzenie drugiej ceremonii w innej świątyni.

Ślub jednostronny – dla kogo jest?

Wiemy już że ślub jednostronny jest zbawieniem dla osób wyznających różną wiarę lub tych, w których związków, w którym jeden z partnerów jest ateistą. Kto jednak może otrzymać ślub jednostronny?

 

 

Czy można wziąć z rozwodnikiem ślub jednostronny

 

  • Ślub jednostronny jest dla par tworzonych przez kobietę i mężczyznę,
  • Ślub ten jest dla osób, z których pierwsza jest ochrzczona, a druga nie,
  • Dla osób, z których jedna nie ma bierzmowania, nie praktykuje, wychowana została w środowisku ateistycznym, wystąpiła nieformalnie z kościoła lub po prostu nie uznaje tej for przysięgi przed Bogiem.

Ślub jednostronny z rozwodnikiem

Na sam koniec bardzo ciekawe zagadnienie. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wykorzystując możliwość ślubu jednostronnego, może poślubić osobę będącą po rozwodzie. Otóż nie. Rozwód jest pojęciem funkcjonującym wyłącznie w przepisach prawa i dotyczy ślubu cywilnego. Religia nie uznaje pojęcia jak rozwód. W Kościele nie istnieje coś takiego jak unieważnienie lub rozwiązanie małżeństwa, zatem nie może być również mowy o rozwodzie i ślubie jednostronnym z osobą, która już pozostaje w małżeństwie kościelnym.