Galeria
Kontakt
Address:
121 King Street, Melbourne Victoria 3000
Phone:
+1 (800) 456 37 96 - Office

Jak długo czeka się na gotowe zdjęcia

Jedno z tradycyjnych pytań nowożeńców brzmi „jak długo będziemy oczekiwać na gotowe zdjęcia”. Uśmiecham się za każdym razem, kiedy je słyszę. Dlaczego? Z tego właśnie powodu postanowiłem napisać ten artykuł. Link do niego będę przesyłać każdemu, kto zada mi to pytanie 🙂 Wierzcie lub nie, ale pozwoli mi to zaoszczędzić mnóstwo czasu, dzięki czemu na swoje zdjęcia będziecie czekać krócej 🙂

 

Co muszę zrobić, aby zdjęcia ślubne przekazać nowożeńcom?

Spis treści

 1. Selekcja zdjęć
 2. Obróbka cyfrowa
 3. Album cyfrowy
 4. Drukowanie albumów i odbitek
 5. Spotkanie z klientami
 6. Co może wydłużyć czas potrzebny na oddanie zdjęć?

Selekcja zdjęć

Mnóstwo osób uważa że rola fotografa ślubnego ogranicza się do wykonania zdjęć w kościele i na sali weselnej. W rzeczywistości to tylko jedno z wielu zadań, które ma do wykonania. Uzyskane zdjęcia należy później zgrać z aparatów na komputer i poddać selekcji. Usuwa się fotografie nie nadające się do wykorzystania. Poruszone, zamazane, wykonane w złym świetle, przysłonięte przez inną osobę lub takie, na których bohaterowie mają nieciekawy wyraz twarzy. To właśnie z tego powodu każdy fotograf ślubny wykonuje setki zdjęć, z których wybierze zaledwie kilka lub kilkanaście najlepszych. Selekcja najlepszych klatek jest zatem pierwszym etapem, rozpoczynającym cały proces postproduckji.

Aby zdjęcia ślubne wyszły naprawdę dobrze, trzeba mieć na nie pomysł

Obróbka cyfrowa

Zdjęcia wybrane w czasie selekcji trafiają do osobnego folderu na komputerze fotografa. Każde z nich zostaje poddane obróbce komputerowej. Istnieją dwie metody cyfrowego obrabiania fotografii:

 • Szybko i automatycznie – metoda ta polega na zastosowaniu określonego zestawu filtrów do wszystkich fotografii. Pozwalają one hurtowo rozjaśnić, przyciemnić, wyostrzyć, rozmyć lub dodać wybrane efekty do wszystkich zdjęć. Taka obróbka fotografii z pewnością jest bardzo szybko, ale żaden szanujący się fotograf ślubny Łomża nie będzie z niej korzystać. Pragnąc, aby jego zdjęcia były wyjątkowe, każde z nich podda osobnej, ręcznej obróbce cyfrowej.

 

 • Długo i ręcznie – ten proces obrabiania fotografii ślubnej zajmuje najwięcej czasu. Każde zdjęcie jest pojedynczo wczytywane do programu graficznego i poddane zostaje ręcznej obróbce. Polega ona nie tylko na korekcji kolorów, ale również ręcznym usuwaniu mankamentów – wyprysków na twarzy itp. Fotograf wkłada mnóstwo pracy i wysiłku w to, by każdego jego zdjęcie mogło być uznane za ideał.

 

Fotografia ślubna i jej obróbka cyfrowa - to czasochłonne zajęcie

 

Album cyfrowy

Gotowe, obrobione zdjęcia muszą zostać poukładane w odpowiedniej, chronologicznej kolejności. Następnie fotograf Łomża zgodnie z ustaleniami ze swoimi klientami przygotowuje z nich album. Może on mieć postać cyfrową, np. katalogu umieszczonego na serwerze FTP do pobrania. Zdjęcia mogą również być udostępnione online, np. w chmurze. Jeśli Młoda Para zdecydowała się na odbitki lub fotoalbum bądź fotoksiążkę, fotograf Łomża musi przygotować publikację. W pierwszej kolejności przygotowuje prototyp cyfrowy, umieszczając w nim zdjęcia, które wg niego najbardziej się do tego nadają. Następnie wysyła tę propozycję swoim klientom, oczekując na ich akceptację. Mogą oni zatwierdzić projekt bez zmian lub proszą o jakieś poprawki – np. wymienienie zdjęć na inne. Kiedy ewentualne zmiany zostaną dokonane, fotograf ślubny Łomża ponownie wysyła projekt do ostatecznej akceptacji. Po jej uzyskaniu następuje kolejny etap produkcji.

 

Stworzenie cyfrowego albumu to rozwiązanie, które ułatwia dzielenie się zdjęciami ze ślubu

 

Drukowanie albumów i odbitek

Na tym etapie odbywa się fizyczna produkcja albumów, fotoksiążek i odbitek. Materiały powstają w drukarni, z którą fotograf współpracuje. Na etap produkcji składa się zarówno sam druk, jak również późniejsze prace introligatorskie – przycinanie arkuszy, klejenie, oprawianie. Kiedy publikacje są gotowe, zostają wysłane do fotografa. To również zajmuje kilka dni roboczych, zależnie od obłożenia drukarni bieżącą pracą.

 

Drukowane zdjęcia ślubne w postaci albumu, to doskonała pamiątka dla rodziców

 

Spotkanie z klientami

Ostatnim etapem jest spotkanie się z klientami. Obie strony muszą wyznaczyć dogodny dla nich termin. Podczas spotkania następuje ostateczne rozliczenie się. Fotograf ślubny Łomża przekazuje wszystkie wykonane zdjęcia i albumy, natomiast nowożeńcy regulują ostatnią część płatności.

Podsumowując, cały proces związany z przygotowaniem zdjęć i ich oddaniem klientowi zajmuje około miesiąca. Fotograf ślubny Łomża w tym czasie nie próżnuje, tylko ciężko pracuje nad tym, aby jego praca przypadła do gustu nowożeńcom.

 

Przygotowanie fotografii ślubnej dobrze powierzyć profesjonaliście

 

Co może wydłużyć czas potrzebny na oddanie zdjęć?

Oczywiście zawsze mogą pojawić się niespodziewane okoliczności, które wydłużą czas potrzebny na skończenie zdjęć i oddanie ich klientowi. Co może być tego przyczyną?

 • Awaria komputera – może się zdarzyć, jednak każdy szanujący się fotograf posiada przynajmniej dwa komputery, na których może pracować. Jeden podstawowy, a drugi zapasowy, na wypadek takich właśnie okoliczności.

 

 • Słaby kontakt z klientem – na ten stan rzeczy fotograf ślubny Łomża niestety nie ma wpływu. Klienci nie zawsze szybko odpowiadają na kontakt ze strony fotografa. Nierzadko zdarza się że odpowiedź na wiadomość jest udzielana z dużym opóźnieniem. Po kilku dniach, a czasami nawet kilku tygodniach. To oczywiście wydłuża realizację zamówienia o taki czas, ile wyniosła zwłoka w kontakcie.

 

 • Brak rozliczeń – w zależności od zawartej umowy i określonej w niej formy wynagrodzenia, brak wniesienia częściowych wpłat może spowalniać cały proces realizacji. Fotograf wznawia je dopiero po uregulowaniu przez klientów należności.
  Pomimo tego, fotograf Łomża zawsze dokłada starań by zdjęcia ślubne oddać klientom w maksymalnie krótkim czasie i w jakości, która będzie ich satysfakcjonowała.